Kas yra Lateksas?

Lateksas yra organinė medžiaga. Ji išgaunama iš medžių tokiu pat principu kaip ir beržų sula. Tik šie medžiai ne beržai, o kaučiukmedžiai ir auga jie daugiausia Pietryčių Azijoje. Neapdorotas lateksas yra pieno baltumo skystis, kuris vėliau sukietėja ir tampa permatoma gelsvo atspalvio guma. Tam, kad ši natūrali guma būtų panaudojama, reikia sumažinti joje esantį baltymų kiekį. Tuomet ji atitinka medicininius reikalavimus ir gali kontaktuoti su žmogaus oda.

Skystas lateksas po apdorojimo yra liejamas. Tokiu būdu galima išlieti tokius gatavus gaminius kaip medicininės pirštinės, balionai, plaukiojimo kepuraitės ar prezervatyvai. Skystą lateksą taip pat naudoja makiažo meistrai ir skulptūros ar kitų menų studentai. Lateksą, kurį mes naudojame drabužių gamyboje, išlieja ir taip gaunami lakštai, kurių storis gali būti nuo 0,25 iki 1,05 mm. Toks lateksas taip pat yra dažomas ir gali įgauti bet kokią spalvą, turėti netgi metalinį atspalvį arba likti permatomas.

Anksčiau lateksas buvo plačiai naudojamas darbo drabužiuose, iš jo būdavo gaminami narų kostiumai. Šiai paskirčiai jis puikiai tiko, nes greitai nesusidėvi, yra atsparus šalčiui, nepraleidžia vandens. Tačiau lateksas nemėgsta ultravioletinių spindulių ir karščio, todėl jį pamažu išstūmė įvairūs plastikai. Plastikas yra pigesnė medžiaga, jų yra įvairių ir jie pasižymi labai įvairiomis savybėmis. Mados pramonėje lateksą bando pakeisti PVC, taip pat plastikas, nes jo blizgesys primena latekso blizgesį.

Lateksą, iš kurio kuria Smooth Confess, įsigyjame iš tiekėjo Didžiojoje Britanijoje, kuris importuoja lateksą iš Malaizijos. Mes kuriame drabužius iš skirtingo storio latekso, nes nuo storio priklauso medžiagos tamprumas, kritimas ir priežiūra. Dažniausiai naudojame 0,5 mm storio lateksą, nes jo savybės mums labiausiai patinka. Savo latekso nesiuvame, o klijuojame, nes klijuojant du latekso sluoksniai tampa vienu ir taip sumažinama tikimybė, kad lateksas plyš.

Kaip prižiūrėti lateksą?

Tam, kad iš latekso pagamintas drabužis tarnautų ilgus metus, būtina atsiminti kelias paprastas taisykles. Pirmoji jų – lateksinius drabužius būtina plauti iškart po dėvėjimo. Kūno ir kiti buitiniai aliejai, prakaitas susigeria į lateksą ir jį gadina. Ši taisyklė galioja visų pirma su oda kontaktuojantiems drabužiams, bet ir tokie gaminiai kaip lietpalčiai turi būti plaunami, jeigu ant jų pakliūva purvas, aliejai ar prakaitas.

Ko vengti dėvint lateksą?

- sąlyčio su metalais, ypatingai variu, jie gali palikti geltonas dėmes, kurių nebeįmanoma išvalyti
- sąlyčio su nikotinu, jis taip pat gali palikti dėmes
- aštrių objektų (nagų, žiedų ir pan.)
- kūno ir kitų buityje naudojamų aliejų

Tiesioginė saulės šviesa taip pat netinka lateksui, bet tai nereiškia, kad jo negalima dėvėti saulėtą dieną. Svarbu lateksinių drabužių nepalikti kaboti ten, kur jie nuolatos yra apšviesti saulės. Po plovimo lateksą reikia ištepti vaikiška pudra (talku), o vėl apsivilkus nuvalyti lateksui skirtomis priemonėmis.

Kaip apsivilkti lateksą?

Lateksą apsivilti ant nuogos odos yra sunku – galima per stipriai patempti ir suplėšyti. Geriausia prieš rengiantis lateksinius drabužius jų vidų ir savo odą papudruoti talku (vaikiška pudra). Taip pat galima naudoti silikono aliejų. Jis geriausiai tinka maunantis pirštines ar kitus gaminius, kurie stipriai aptempia, bet jo nepatariame naudoti maunantis kojines. Jeigu rengiesi laisvo silueto drabužį, dažniausiai užtenka to talko, kuriuo drabužis buvo išteptas po plovimo.

Lateksas turi gražų blizgesį, bet dažnai norisi jį dar labiau pabrėžti. Tam rinkoje yra daug priemonių. Dalis yra pagamintos vandens, kitos aliejaus pagrindu. Pati paprasčiausia ir efektyviausia priemonė yra silikono aliejus. Kitaip nei kiti aliejai, jis nesigeria nei į odą, nei į lateksą, todėl latekso negadina ir suteikia gražų blizgesį.

Silikono aliejų geriausia tepti rankomis arba rasti tokią šluostę ar medvilninį skudurėlį, kuris nesiveltų ir nepaliktų pūkelių ant latekso.

Kaip plauti lateksą?

Lateksas nepraleidžia nei oro, nei vandens. Jeigu paliktum lateksą ilgesnį laiką vandenyje, pamatytum, jos jis pašviesėja ir išbąla. Taip yra todėl, kad lateksas dalį vandens sugeria. Taip pat yra ir su kitomis medžiagomis – purvu, prakaitu ir aliejais. Dėl to svarbu latekso purvino ilgesniam laikui nepalikti.

Lateksą geriausia plauti drungname muiluotame vandenyje. Kartais visai smagu su visa savo latekso apranga palįsti po dušu – galima naudoti paprastą dušo želę ir išsiprausti kartu. Jeigu skubi, galima lateksą nusausinti rankšluosčiu, bet geriausia tiesiog pakabinti ant pakabos vonioje, leisti nuvarvėti ir nudžiūti. Tiesa, didesnius gaminius vienai pusei išdžiūvus reikia išversti, kad išdžiūtų ir kita pusė.

Kur laikyti lateksą?

Išplautas lateksas sulimpa – kuo jis plonesnis, tuo stipriau. Dėl to jį išplovus ir jam išdžiūvus būtina lateksinius drabužius išpudruoti talku (vaikiška pudra). Reikia išpudruoti tiek išorinę, tiek vidinę pusę. Tuomet reikėtų kabinti ant pakabos, kišti į drabužių maišą ir pakabinti spintoje. Taip drabužis bus apsaugotas nuo saulės šviesos ir drėgmės, taip pat nesusilamdys. Latekso lyginti negalima – jeigu atsirastų raukšlės, užtenka gražiai pakabinti ant pakabos ir jis išsilygins pats.

Šviesus lateksas gali nusidažyti jeigu liesis su tamsiais drabužiais, nesvarbu ar jie lateksiniai, ar pagaminti iš kitos medžiagos. Dėl to geriausia latekso drabužius kabinti po vieną ir laikyti drabužių maišuose. Jeigu lateksas išplautas, išteptas vaikiška pudra ir kabo tavo spintoje drabužių maiše, jam sukurtos puikiausios sąlygos ir jis tarnaus labai ilgai.

Naujausi Blogo Įrašai